Schroth

Fizyo Omurga

Skolyozun 3 boyutlu bir deformite olması sebebine dayanarak oluşturulan Schroth yöntemi, bozulmuş vücut dengesini tüm düzlemlerde yeniden düzeltmeyi amaçlar. Dengesiz duruşun düzeltilmesi ve düzeltilmiş duruşun günlük yaşamda devamının sağlanmasını hedefler.

Skolyoz için özelleştirilmiş 3 boyutlu Schroth yöntemi başlıca; rotasyonel solunum, pelvik düzeltme, core stabilizasyon, doğru pozisyonlama, uygun mobilizasyon, stretch (germe) uygulamaları, simetrik farkındalık odaklı günlük yaşam aktivitelerini içermektedir. Rotasyonel solunum skolyozdan etkilenen göğüs kafesinin tekrar düzeltilmesi için kullanılır ve Schroth yönteminin en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Nefes tekniği, eğriliğin şekline ve yönüne göre özel olarak belirlenir.

Schroth yöntemi eğriliğe göre özel pozisyonlamaları ve üç boyutlu egzersizleri içerir. Bu yüzden sadece bu alanda uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından egzersiz reçetelemesi yapılabilir.

Skolyozun tipine ve yönüne göre omurgayı olması gereken hatta yaklaştıracak özel pozisyonlar bazı materyaller (havlu, pirinç torbası, silindir ve bloklar vb.) kullanılarak öğretilir. Pozisyonlamalar öğretildikten sonra basitten zora doğru yine kişiye özel planlanan egzersizlere başlanır.